czwartek, 26 października 2017

RAJD ROWEROWY HARCERZY Z GRUPY ,,CHABROWE NIEDŹWIADKI'',WOLONTARIUSZE ORAZ UCZNIOWIE KLASY VII SZKOŁY PODSTAWOWEJ

W dniu 20 października 2017 r. o godz. 11:00 grupa 12 uczniów Szkoły Podstawowej w Żmudzi oraz Gimnazjum Publicznego w Żmudzi - wspólnie z organizatorem, kierownikiem rajdu Elżbietą Mróz oraz opiekunem rajdu rodzicem Anną Domińczuk wyruszyła na wycieczkę rowerową przez okoliczne miejscowości Żmudź,Wólkę Leszczańską, Maziarnię, Pobołowice, Dębowy Las, Wołkowiany.
Przed wyjazdem grupie uczniów zostały przypomniane zasady ruchu drogowego gdyż trasa w większości przebiegała przez drogi publiczne z dużym natężeniem samochodów. Grupa uczniów przejechała ok. 30km. Na początku młodzież odwiedziła Maziarnię, gdzie uczestnicy rajdu posprzątali, znajdującą się się w lesie mogiłę. W miejscu tym młodzież upamiętniła pamięć zapaleniem zniczy na mogile dwóch jeńców radzieckich zamordowanych w 1944r. przez hitlerowców. Kolejnym etapem rajdu było ognisko na ,,Dębowym Lesie '' w wyznaczonym do tego miejscu. Uczniowie przygotowali wspólnie z opiekunami ognisko gdzie upiekli pyszną kiełbaskę . Po gorącym posiłku wszyscy uczestnicy rajdu pojechali przez Wołkowiany do Żmudzi, gdzie przy szkole rozstali się udając się do swoich domów.

Podczas rajdu panowała bardzo miła, serdeczna atmosfera. Uczniowie biorący udział w rajdzie deklarowali chęć udziału w kolejnym tego typu rajdzie.


SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY „WSPOMNIENIA NARKOMANKI”


W poniedziałek, 23 października  2017 roku, uczniowie Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum Publicznego w Żmudzi skorzystali  z możliwości obejrzenia spektaklu w reżyserii Marka Terczy pt. ,,Wspomnienia narkomanki” w Chełmskim Domu Kultury w Chełmie.  To  sceniczna wersja fragmentów książki Barbary Rosiek pt. ,,Pamiętnik narkomanki”. Autorka szczerze opisała swoje doświadczenia  i pokazała, jak uwikłała się w pułapkę uzależnienia. Na scenie w jej postać wcieliła się  młoda aktorka, która przedstawiła życiową drogę od  nastolatki sięgającej po narkotyki po raz pierwszy dla zabicia nudy, po dorosłą kobietę zamkniętą na oddziale psychiatrycznym, walczącą o życie. Tło muzyczne stanowiły piosenki polskiej grupy Dżem. Młodzi widzowie dowiedzieli się, na czym polegają etapy uzależnienia, do czego jest się zdolnym po zażyciu narkotyków i jaki wpływ mają one na psychikę i ciało człowieka. Wyjazd zorganizowały panie: dyrektor gimnazjum Kazimiera Ciupa i pedagog szkolny Katarzyna Grabowska.




wtorek, 24 października 2017

Dnia 20 października 2017 r. w ramach akcji "Sprzątanie świata" uczniowie klasy II gimnazjum pod opieką wychowawcy – p. Anny Grabowskiej oraz p. Mariusza Gorczyckiego pracowali przy porządkowaniu terenu, zagrabianiu liści wokół Kościoła oraz na terenie cmentarza w Żmudzi. 




"Dziady" część II w wykonaniu Teatru Młodego Pokolenia

Dnia 20.10.2017r. gościliśmy w naszej szkole Teatr Młodego Pokolenia z Białegostoku. Aktorzy wystąpili ze spektaklem pt. "Dziady"cz.II na podstawie dramatu Adama Mickiewicza.
    Uczniowie gimnazjum oraz szkoły podstawowej mogli podziwiać grę aktorów, rekwizyty oraz muzykę. Przedstawienie było oryginalną lekcją literatury i w ciekawy sposób przybliżyło widzom atmosferę pogańskiego obrzędu.
     W kanonie lektur szkolnych "Dziady"cz.II zajmują ważne miejsce. Dzięki przedstawieniu uczniowie mogli lepiej zrozumieć lekturę i zawarte w niej prawdy moralne, które są aktualne także w dzisiejszych czasach.


czwartek, 19 października 2017

Dzień Edukacji Narodowej

            W piątek, 13 października 2017 r. w Szkole Podstawowej oraz Gimnazjum Publicznym w Żmudzi odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Święto swoją obecnością uświetnili:
Pani  Edyta  Niezgoda Wójt Gminy Żmudź, Pani Jolanta Bureć  kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Żmudzi, Pani Ewa Wrońska kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy "Wrzos", Pani  Magda Zając  przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły  Podstawowej, Pani  Magdalena Krzos przewodnicząca Rady Rodziców Gimnazjum, Pani Aneta Kiczyńska przewodnicząca Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Żmudzi, Pan Andrzej Mielniczuk lek. med. Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej AMIMED s.c. w Żmudzi oraz emerytowani pracownicy szkoły.
    
Spotkanie rozpoczęły życzenia złożone przez panią dyrektor Halinę Steczuk, która podziękowała wszystkim zaangażowanym w pracę na rzecz oświaty. Pani Katarzyna Grabowska odczytała list Lubelskiego Kuratora Oświaty. Następnie głos zabrała Pani Edyta Niezgoda Wójt Gminy Żmudź, życząc wszystkim pracownikom szkoły wielu sukcesów i satysfakcji z wykonywanej pracy zawodowej. Nagrodziła również  Halinę Steczuk dyrektor  Szkoły  Podstawowej oraz Kazimierę Ciupa dyrektor Gimnazjum Publicznego.
W  tym  dniu  nauczyciele i pracownicy Gimnazjum Publicznego otrzymali nagrody Dyrektora: Alicja Siudak, Anna Grabowska, Mariusz Gorczycki, Maria Słoniec, Katarzyna Grabowska, Barbara Kodeniec.
            Uczniowie przedstawili zabawne skecze nt. szkolnego życia i podziękowali nauczycielom oraz wszystkim pracownikom szkoły za trud i zaangażowanie w ich wychowanie. Na koniec Pani dyrektor Kazimiera Ciupa podziękowała uczniom za przedstawienie oraz złożyła życzenia wszystkim nauczycielom i pracownikom oświaty.
 Uczniów przygotowały panie Katarzyna Grabowska i Małgorzata Olszewska.









środa, 18 października 2017

Dzień Papieski


            Dnia 16 października 2017 roku w Szkole Podstawowej oraz Gimnazjum Publicznym w Żmudzi odbyła się uroczystość XVII Dnia Papieskiego. W tym roku obchodzono ją pod hasłem "Idźmy naprzód z nadzieją". Celem organizacji tej uroczystości jest przybliżenie postaci i  przypomnienie nauczania Papieża Jana Pawła II.
            Dzieci i młodzież gimnazjalna przedstawiła całej społeczności szkolnej swój występ. Uczniowie przypomnieli sylwetkę Jana Pawła II i jego nauczanie. Podczas akademii wybrzmiały ważne słowa dotyczące potrzeby stawania się autentycznymi świadkami nadziei w dzisiejszym świecie. Takim świadkiem i wzorem był niewątpliwie św. Jan Paweł II. Udział uczniów w przygotowaniu obchodów Dnia Papieskiego był okazją do zastanowienia się, co można zrobić, aby przedstawiane treści z nauczania Papieża wprowadzić w życie rodzinne i szkolne. Po akademii rozstrzygnięto konkursy związane z obchodami tego dnia.
            Nad całością czuwały panie Renata Domińczuk, Maria Słoniec, Katarzyna Olszewska i Lucyna Cichosz. O oprawę muzyczną zadbali panowie Jarosław Bureć i Arkadiusz Cichosz. Sponsorem nagród przewidzianych w konkursach oraz pysznych kremówek był ksiądz  Dariusz Stefanek, proboszcz parafii Żmudź.

 


Oblicza dialogu w szkołach w Żmudzi

UCZYMY SIĘ TOLERANCJI

Dnia 11 października 2017 r. w ramach V edycji projektu „Oblicza Dialogu Młody Asyż. Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju” odbyły się dwa ważne działania.
Po pierwsze uczniowie z kl. II Gimnazjum oraz z kl. VI i VII SP wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielem świata nauki dr hab. Eugeniuszem Wilkowskim, który wygłosił wykład dotyczący następujących tematów:
  1. Obszary spotkań kultury i religii.
  2. Katolicyzm zachodni i wschodni w dziedzictwie Ziemi Chełmskiej.
Wykładowca przybliżył młodzieży szkolnej wiele pojęć z dziedziny kultury i religii. Zwrócił uwagę na funkcje religii oraz przedstawił zarys historyczny, dotyczący Kościoła Zachodniego i Wschodniego. Dr E. Wilkowski podkreślił znaczenie Kościoła Unickiego na Ziemi Chełmskiej.

Po drugie odbyło się spotkanie z Linusem Onyango Omondi – pokojowym ambasadorem UNESCO w Kenii. Jest on muzykiem, pisarzem i dziennikarzem. Włączył on Gimnazjum i Szkołę Podstawową do swojego projektu „Global Peace Week” 2017 w Żmudzi. Uczniowie stworzyli materiał do spotu reklamowego „Tydzień praw człowieka”. Spot dotyczył pokoju i tolerancji. 



niedziela, 15 października 2017

czwartek, 12 października 2017

CZYTANIE NA DYWANIE – STARSI MŁODSZYM


            Uczniowie naszego gimnazjum, w ramach działań z wolontariatu oraz działań Samorządu Uczniowskiego, rozbudzają w swoich młodszych kolegach i koleżankach ze grup przedszkolnych chęć i potrzebę czytania, poprzez czytanie im na zajęciach.
Na pierwszym spotkaniu przeczytano różnorodne wiersze, oraz rymowanki zagadkowe. Słuchaczami byli przedszkolaki z grup 0a, 0b, 0d, 0c. Po wysłuchaniu utworów dzieci omawiały ich treść i wypowiadały się na temat usłyszanych historii oraz brały udział w zabawach zorganizowanych przez starsze koleżanki. Opiekunami były p. M. Olszewska i p. Katarzyna Grabowska.
Wolontariat we współpracy z Samorządem Uczniowskim


sobota, 7 października 2017

Halowy Turniej Piłki Nożnej


       2 października 2017 roku z okazji ,,Dnia Chłopaka” odbył się Halowy Turniej Piłki Nożnej. W turnieju wzięły udział II i III klasa gimnazjum jak również 6 i 7 klasa szkoły podstawowej. Klasa II do rozgrywek zgłosiła 2 drużyny.
W wyniku rozegranych meczy ,,każdy z każdym” zanotowano następujące wyniki:
1.        2 a     -   2 b      4 :  1
2.        3       -    6         9  :  0
3.        7      -     2 a      0 :   7
4.        2 b   -    3         2  :   8
5.        6      -    7         4  :   6
6.        3      -    2 a      4  :   1
7.        6     -    2 b       0  :   3
8.        7    -     3          0  :  17
9.       2 a    -   6          9  :   0
10.   2 b   -   7           3  :  3
   Klasyfikacja końcowa:
     I   miejsce    klasa  III,
    II    miejsce   klasa  II a,
   III    miejsce   klasa II b,
   IV   miejsce    klasa  7,
   V    miejsce    klasa 6.
   Najlepszym strzelcem został Kuba Kędziora z klasy III  - 21 bramek. Najlepszym bramkarzem  został Mateusz Seniuk z klasy III  –3 bramki. Mateusz zdobył również najpiękniejszą bramkę  turnieju efektownym dalekim strzałem w samo ,,okienko”.
 Turniej prowadzili: Mariusz Gorczycki i Jarosław Bureć.





Biwak w Wojsławicach Kolonii


            W dniach 29– 30 IX 2017r. harcerze z Drużyny Harcerskiej „Chabrowe Niedźwiadki” ze Żmudzi wspólnie z harcerzami z Wojsławic oraz Stołpia uczestniczyli w biwaku                 w Wojsławicach Kolonii zorganizowanego z okazji I ZJAZDU BYŁYCH UCZNIÓW SZKÓŁ GMINY WOJSŁAWICE.
Na polanę szykiem marszowym wchodzi drużyna. Seria komend ustawia harcerzy                   w dwuszeregu. Potem udajemy się na przemarsz harcerzy od szkoły pod Ratusz i z powrotem.
Po powrocie przyszedł czas na tę ważniejszą, bardziej uroczystą część zbiórki. Rozpoczęła się ona od tradycyjnego rozpalenia ogniska przez zaproszonych gości. Z harcerskich ust popłynęła pieśni.  Przy ognisku rozpoczęła się gawęda o drodze, jaką pokonywali kiedyś członkowie drużyn harcerskich.
Po gawędzie druhna drużynowa informuje zebranych harcerzy, że za chwilę zrobią kolejny krok na swój szczyt – złożą harcerskie przyrzeczenie. Odczytany zostaje rozkaz, którym do przyrzeczenia dopuszczonych zostaje 13 druhen i 4 druhów, uczestniczących w zbiórce tj.: uczniowie z Gimnazjum (Katarzyna Gilewicz, Agnieszka Ostaszewska, Sandra Pominkiewicz, Mateusz Kawka, Maciej Steczuk) oraz ze szkoły podstawowej (Martyna Grabowska, Zofia Białowąs, Kinga Woźnyj, Magdalena Jabłońska, Oliwia Makowska, Marika Małdachowska, Aleksandra Janysz, Daria Pieczykolan, Kinga Pałdyńska, Natalia Mikoś, Aleksander Wereszczyński). Harcerze ustawiają się na przeciw ogniska…
            Siedemnastu harcerzy wyciąga palce prawej ręki w stronę ogniska, i z 17 młodych piersi, za Zastępcą Komendanta Hufca ZHP w Chełmie
harcmistrza Jerzego Krawczyka
, padają słowa: „Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym prawu harcerskiemu. Po przyrzeczeniu następuje chwila wyczekiwana przez harcerzy od początku wstąpienia do drużyny – z rąk harcmistrza z-cy komendanta otrzymują harcerski krzyż, który przypinany jest do munduru – …taki mają najdzielniejsi!…. Harcerze otrzymali również książeczki                       i gratulacje od drużynowej, oraz kolegów…
Kolejną atrakcją było pieczenie kiełbaski przy ognisku, wspólne śpiewanie, uczenie się nowych pląsów i zabaw oraz dyskutowanie przy ogniu …
Następnego dnia udaliśmy się na przemarsz uczestników do Kościoła rzymskokatolickiego pw Św. Michała Archanioła w Wojsławicach, w którym braliśmy udział w Mszy świętej         w intencji byłych uczniów, nauczycieli i pracowników wszystkich szkół funkcjonujących na terenie gminy Wojsławice. W programie mieliśmy jeszcze zwiedzanie zabytków Wojsławic szlakiem Trzech Kultur oraz wspólny obiad.
Podczas obozu harcerze uczyli się zdyscyplinowania, zaradności, samodzielności, pracy w zespole, czy też odpowiedzialności za powierzone zadania. Była to znakomita okazja do zintegrowania się, pogłębienia więzi koleżeńskich, nawiązania nowych znajomości i przyjaźni. Organizatorem biwaku był druch Zbigniew Chodorowski oraz przyboczna Elżbieta Łopocka. Opiekunem harcerzy ze Żmudzi była pedagog szkolny p. Katarzyna Grabowska oraz p. Elżbieta Mróz.

Czuwaj!



wtorek, 3 października 2017

Bezpieczna szkoła. Zagrożenia i zalecane działania profilaktyczne w zakresie bezpieczeństwa fizycznego i cyfrowego uczniów.

„Bezpieczna szkoła. Zagrożenia i zalecane działania profilaktyczne w zakresie bezpieczeństwa fizycznego i cyfrowego uczniów” został przygotowany dla dyrektorów szkół/ placówek, nauczycieli i rodziców. Stanowi kompendium wiedzy oraz zbiór rekomendacji dotyczących działań profilaktycznych związanych z ryzykiem wystąpienia zagrożeń bezpieczeństwa w szkole lub placówce wraz ze wskazaniem obowiązujących przepisów i odpowiedzialności.
Infolinia
  • Dla młodzieży: 116 111
  • Dla dorosłych: 800 100 100
Ministerstwo Edukacji Narodowej


https://bezpiecznaszkola.men.gov.pl/

FORMULARZ "Usprawiedliwienie nieobecności na zajęciach"

Załącznik  nr 12  do Regulaminu rekrutacji i uczestnictwa w projekcie Kompetencje kluczowe dla sukcesu”

FORMULARZ ZGŁOSZENIA

Załącznik nr 2 do Regulaminu rekrutacji i uczestnictwa w projekcie „Kompetencje kluczowe dla sukcesu”

UWAGA PROJEKT " Kompetencje kluczowe dla suksesu" REGULAMIN

REGULAMIN REKRUTACJI I UCZESTNICTWA
W PROJEKCIE„Kompetencje kluczowe dla sukcesu”
§ 1
Postanowienia ogólne
1.       Regulamin Projektu stosuje się do Uczestników/-czek, biorących udział w Projekcie „Kompetencje kluczowe dla sukcesu”.
2.       Regulamin stosuje się także do wszystkich osób, przy pomocy których Beneficjent realizuje Projekt,
o którym mowa w ust. 1.
3.       Zawarte w Regulaminie rekrutacji i uczestnictwa w Projekcie sformułowania oznaczają:
·         Beneficjent/Organizator/Wnioskodawca – Gmina Żmudź wraz z Szkołą Podstawową w Żmudzi, Gimnazjum Publiczne w Żmudzi.
·       Biuro Projektu – Urząd Gminy Żmudź, pok. nr 1
·       Biuro Rekrutacji -  sekretariat na terenie szkół/placówek objętych wsparciem.
·       Deklaracja uczestnictwa w Projekcie – dokument, stanowiący wyrażenie zgody na udział
w Projekcie.
·       Dokumenty rekrutacyjne – dokumenty, które Kandydat/-ka, ubiegając się o zakwalifikowanie do Projektu, ma obowiązek złożyć do Organizatora Projektu/Biura Projektu.
·       Kandydat/-ka – osoba ubiegająca się o zakwalifikowanie do udziału w Projekcie.
·       Komisja Rekrutacyjna – komisja odpowiedzialna za wyłonienie, spośród Kandydatów, grupy Uczestników-/czek Projektu.
·       Partner – SYNTEA S. A., ul. Wojciechowska 9a, 20-704 Lublin.
·       Projekt – tj. Projekt pn. „Kompetencje kluczowe dla sukcesu” realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa 12 Edukacja, kwalifikacje i kompetencje, Działanie, 12.2 Kształcenie ogólne
·       Uczestnik/-czka Projektu/UP – osoba zakwalifikowana do udziału w Projekcie przez Komisję Rekrutacyjną, zgodnie z zasadami określonymi w niniejszym Regulaminie, która zadeklarowała udział w Projekcie,podpisując stosowne (określone Regulaminem) dokumenty.
·       Zgoda Rodzica/Opiekuna prawnego - dokument, stanowiący wyrażenie zgody na udział ucznia w Projekcie, który nie ukończył 18 lat.
  1. Strona internetowa Projektu: Informacje na temat projektu publikowane będą na stronach:http://projekty.syntea.pl/kompetencje-kluczowe-dla-sukcesu/, http://www.sp-zmudz.pl/, http://gimnazjumwzmudzi.blogspot.com/,http://www.zmudz.gmina.pl/
  2. Koordynator Projektu:Łukasz Burak, tel.82 568 01 82 , e-mail:lukasz.burak@zmudz.gmina.pl,
    Piotr Chruściel – Syntea S.A., tel. 505 496 594, e-mail:
    piotr.chrusciel@syntea.pl(koordynator)
6.         Niniejszy Regulamin określa zasady przeprowadzania rekrutacji i warunki uczestnictwa w Projekcie „Kompetencje kluczowe dla sukcesu” oraz prawa i obowiązki Uczestników/-czek Projektu.
7.         Każda osoba, ubiegająca się o udział w Projekcie, zobowiązana jest zapoznać się z treścią niniejszego Regulaminu i dokonać pisemnej akceptacji wszystkich jego postanowień.
8.         Każda osoba, ubiegająca się o udział w Projekcie, podlega procesowi rekrutacji, który opisany został w § 4 niniejszego Regulaminu.
9.       Ogólny nadzór nad realizacją Projektu, a także rozstrzyganie spraw, które nie są uregulowane niniejszym Regulaminem, należy do Koordynatora Projektu.

poniedziałek, 2 października 2017

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego





Znalezione obrazy dla zapytania polskie państwo podziemne

Dnia 27 września 2017r. odbył się w naszej szkole apel upamiętniający 78 rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Uczniowie kl. II gimnazjum pod kierunkiem nauczyciela historii p. Anny Grabowskiej przygotowali montaż słowno – muzyczny, w którym przybliżyli społeczności szkolnej wydarzenia z września 1939r. oraz okresu okupacji i Powstania Warszawskiego. Motywem przewodnim była poezja tamtych czasów. Wysłuchaliśmy między innymi wiersza emigracyjnego poety S. Balińskiego, napisanego w Londynie w 1944r. „Polska Podziemna” oraz K. K. Baczyńskiego „Polska zwycięży”. Uczennice Sandra Pominkiewicz  i Martyna Pieczykolan wykazały się swoimi talentami muzycznymi wykonując perfekcyjnie piosenkę „Dziś idę walczyć – Mamo…” -  wiersz młodego powstańczego poety Józefa Szczepańskiego ps. „Ziutek” oraz  „Dziewczyna z granatem” z filmu „Czas honoru: Powstanie”. W apelu wystąpili również: Maciej Steczuk, Julia Nowosad, Aleksandra Glowacka, Klaudia Łaszczuk, Agata Domińczuk, Natalia Tates oraz Mateusz Kawka.



niedziela, 1 października 2017

Europejski Dzień Języków Obcych w naszej szkole


Dnia 26 września 2017 obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych. Uczniowie klas II i III przygotowali klasowe wystawy tematyczne: plakaty, stroje i potrawy narodowe wylosowanych wcześniej krajów. W czasie przerw można było podziwiać przygotowane wystawy, skosztować potraw oraz posłuchać muzyki różnych krajów Europy z radiowęzła. Dziękujemy wszystkim uczniom zaangażowanym w przeprowadzenie Dnia Języków Obcych. Zapraszamy do wspólnej zabawy już za rok!    

                                                                                    Małgorzata Olszewska



Sprzątanie Świata 2017

                                           
29 września 2017 roku w ramach akcji: ,,Sprzątanie Świata 2017” grupa gimnazjalistów: Jarosław Saczuk, Mateusz Seniuk, Łukasz Frelas, Igor Stempkowski, Jakub Ciupa, Hubert Krzos i Piotr Lipiak  pod  opieką Pana Mariusz Gorczyckiego porządkowała teren wokół Zbiornika ,,Dębowy Las” w Wołkowianach. W podziękowaniu za pomoc Wójt Gminy Żmudź Pani Edyta Niezgoda na zakończenie zorganizowała dla uczestników
 ognisko z pieczeniem kiełbasek.



\