środa, 14 września 2016

Wycieczka do Chełma


Dnia 13.09.2016 r. gimnazjaliści wybrali się na wycieczkę do Chełma. Pierwszym celem było zwiedzanie stanowiska archeologicznego na Górze Chełmskiej, gdzie zostali powitani przez dr Tomasza Dzieńkowskiego z Instytutu Archeologii UMCS. Do tej pory w części południowej chełmskiego wzgórza udało im się odkryć cerkiew zbudowaną z cegły w XIII w., wzniesioną przez króla Daniela Romanowicza, oraz wiele nagrobków, gdzie zostali pochowani duchowni i świeccy prawosławni i grekokatolicy. Choć w kryptach kościelnych nie udało się odnaleźć szczątków króla Daniela, to jednak główny cel projektu, czyli rozpoznanie najstarszej świątyni, został osiągnięty.
Tomasz Dzieńkowski  opowiadał młodzieży o rozwiązaniu tajemnicy chełmskiej "Górki". Archeolog wyjaśnił, iż do tej pory prace archeologiczne koncentrowały się w części południowej. Aktualnie archeolodzy rozpoznają północną część wzgórza. T. Dzieńkowski podkreślał, że prace prowadzone aktualnie w Chełmie są bez wątpienia jednymi z najważniejszych archeologicznych prac prowadzonych obecnie na terenie Polski.  Archeolog poinformował uczniów, że możemy się tym poszczycić, bo w dosyć dużym stopniu, co się rzadko zdarza, rozpoznana została zarówno część rezydencjalną, jak i część sakralną. Badania są więc ciekawe od strony historycznej i archeologicznej, ale też społecznej – wyjaśnił zwiedzającym.  Uczniowie z zaciekawieniem oglądali stanowiska archeologiczne.
Kolejnym etapem było wejście na wieżę widokową na dzwonnicy na Górze Chełmskiej, skąd można było podziwiać piękną panoramę miasta. Następnie grupa spacerkiem Starówką udała się do Muzeum Ziemi Chełmskiej, gdzie podziwialiśmy wystawę archeologiczną i zbiory etnograficzne, w tym zabytki tradycyjnej kultury ludowej oraz wytwory współczesnej sztuki i rękodzieła ludowego. Na koniec uczniowie mogli obejrzeć wystawę obrazów Juliana Bajkiewicza – polskiego malarza prymitywisty, o którym z zaciekawieniem wysłuchaliśmy audycję. Opiekunami były panie: p. A. Grabowska, p. A. Siudak, p. B. Łatwińska,  oraz p. I. Cieślik.



                                     




















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz