poniedziałek, 15 grudnia 2014

Historyczny Konkurs Fotograficzny„Ślady kultury ziemiańskiej w mojej okolicy”

Szanowni Państwo!Zapraszam do udziału w konkursie fotograficznym "Ślady kultury ziemiańskiej w mojej okolicy" organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie i Polskie Towarzystwo Ziemiańskie Oddział Lubelski pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty. Termin zgłoszeń został zmieniony. Czekamy na zgłoszenia do 31 XII 2014 r. Szczegóły w załączniku.
Z poważaniem
dr Tomasz Osiński


  


Regulamin Historycznego Konkursu Fotograficznego
„Ślady kultury ziemiańskiej w mojej okolicy”

Patronat honorowy Lubelski Kurator Oświaty

§ 1. ZAŁOŻENIA OGÓLNE:

1. Organizatorami konkursu są Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Lublinie i Polskie Towarzystwo Ziemiańskie Oddział w Lublinie.
2. Warunkiem udziału w konkursie jest wykonanie fotografii lub fotoreportażu dokumentującego losy ziemian i zabytków kultury ziemiańskiej na Lubelszczyźnie po 1944 r.
3. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu województwa lubelskiego.
4. Konkurs przeprowadzony będzie w dwóch kategoriach wiekowych:
- uczniowie szkół gimnazjalnych,
- uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.
5.  Uczestnikiem konkursu jest Autor wykonanej fotografii. 
6. Nadesłane w ramach konkursu prace nie będą zwracane Autorom.
7. Nadesłanie pracy na konkurs jest równoznaczne z akceptacją jego warunków, wyrażonych w niniejszym regulaminie.
8. Oceną prac konkursowych i wytypowaniem zwycięzców zajmie się powołana do tego przez organizatorów komisja (szczegóły dotyczące komisji zostały określone w § 3).

§ 2. TEMATYKA, FORMA PRAC:
1. Tematem konkursu są losy ziemian i zabytków kultury ziemiańskiej na Lubelszczyźnie po 1944 r. Za pomocą artystycznych form wyrazu, możliwości jakie stwarza współczesna fotografia i postęp technologiczny chcemy przyjrzeć się dorobkowi kulturowemu i cywilizacyjnemu tej ważnej dla historii Polski grupy społecznej i temu co stało się z tym dorobkiem po przejęciu władzy przez komunistów.
2. Cele konkursu: poznanie i fotograficzne udokumentowanie losów ziemian i zabytków kultury ziemiańskiej na Lubelszczyźnie w latach 1944-1989; zrozumienie jak władze komunistyczne wykorzystywały pałace, księgozbiory, kolekcje dzieł sztuki należące przed reformą rolną 1944 r. do warstwy ziemiańskiej na Lubelszczyźnie
3. Każdy uczestnik konkursu może nadesłać pojedynczą fotografię lub cykl nie przekraczający dziesięciu fotografii. Praca konkursowa musi być opatrzona krótkim opisem (maksymalnie 2 strony A4, czcionka 12, interlinia 1,5 wiersza) danego zabytku kultury ziemiańskiej bądź rodziny ziemiańskiej, znajdującym odzwierciedlenie na wykonanej fotografii/fotografiach.
4. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wyłączenia z udziału w konkursie prac o niskiej jakości technicznej.
5. Każda z fotografii jest dostarczona w postaci elektronicznej, w formacie JPG lub TIFF w rozdzielczości minimum 6 Mpix, tj. 3000 pixeli x 2000 pixeli, około 25 x 17 cm w rozdzielczości 300 DPI, zapisane na nośniku elektronicznym  (płyta CD lub DVD).
6. Na płytach CD lub DVD należy podać podstawowe informacje o uczestniku konkursu: imię i nazwisko, nazwa placówki edukacyjnej, tytuł pracy, imię i nazwisko opiekuna.
7. Technika wykonania prac jest dowolna,
8. Organizatorzy nie biorą odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia lub zniszczenia źle zabezpieczonych prac.
9. Uczestnicy konkursu zobowiązani są do składania oryginalnych i samodzielnie wykonanych  prac z poszanowaniem praw autorskich.

§ 3. REALIZACJA KONKURSU:

1. Udział w konkursie w imieniu uczniów zgłaszają nauczyciele w nieprzekraczalnym terminie do 31 grudnia 2014 roku na adres tomasz.osinski@ipn.gov.pl.
2. Prace konkursowe należy przesyłać do 28 lutego 2015 r. na adres: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, ul. Szewska 2, 20-086 Lublin.
3. O zakwalifikowaniu do konkursu decyduje data stempla pocztowego. Prace nadesłane lub dostarczone po terminie nie będą brały udziału w konkursie.
4. Do każdej pracy należy dołączyć metryczkę (załącznik nr 1), z danymi uczestnika konkursu i nauczyciela, wypełnioną drukowanymi literami.
5. Załącznik nr 1 o którym mowa w § 3, pkt. 4 podpisują Autorzy zdjęcia/zdjęć oraz  rodzicie lub opiekunowie prawni w przypadku osób niepełnoletnich.
6. Laureatów konkursu wyłoni komisja powołana przez organizatorów, której  decyzje są ostateczne i nie podlegają weryfikacji lub zaskarżeniu. Przedmiotem oceny komisji będzie wartość artystyczna fotografii oraz sposób ujęcia prezentowanej problematyki. W skład komisji wchodzą przedstawiciele podmiotów organizujących konkurs.
7.  Ogłoszenie wyników odbędzie się podczas finału konkursu ...... 2015 roku w Lublinie.
8. Wyniki zostaną opublikowane na stronie internetowej oraz na profilu Facebook Biura Edukacji Publicznej IPN w Lublinie.

§ 4. NAGRODY:

1. Zdobywcy 3 pierwszych miejsc w każdej kategorii wiekowej uzyskują tytuł laureata, otrzymują nagrody rzeczowe oraz dyplomy.
2. Komisja konkursowa może przyznać także wyróżnienia dla Autorów szczególnie wartościowych prac.
3. Organizatorzy konkursu zastrzegają sobie możliwość nie przyznania nagrody głównej lub nie przyznania żadnych wyróżnień w związku z niskim poziomem prac.

§ 5. PRAWA AUTORSKIE:

 

1. Prawa autorskie do nadesłanych prac fotograficznych przechodzą na własność IPN i mogą być wykorzystywane w ramach jego statutowej działalności (wystawy, wydawnictwa, portale społecznościowo -informacyjne IPN,  itp.).
2. Uczestnik konkursu, składając swój podpis na załączniku nr 1, oświadcza, że:
- posiada pełnię praw autorskich do fotografii i przenosi je na IPN w zakresie niezbędnym do ich publikacji i/lub innego rozpowszechniania, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności dostosowania zdjęcia do wymogów, jakie muszą zostać spełnione przy ich publikacji w formie książkowej,
- przenosi nieodpłatnie autorskie prawa majątkowe na rzecz IPN bez ograniczeń czasowych i terytorialnych, na polach eksploatacji wskazanych w artykule 50 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 (Dz. U. z 2006 r. , nr 90, poz. 631 z późniejszymi zmianami), w tym w szczególności w zakresie wykorzystania techniką drukarską i cyfrową, wystawiania, udostępniania na stronach internetowych IPN oraz we wszelkich materiałach promocyjnych i reklamowych , bez względu na sposób ich zwielokrotniania i wprowadzania do obrotu.
3. IPN zastrzega sobie prawo publikowania i reprodukowania prac konkursowych bez wypłacania honorariów autorskich
4. IPN zastrzega sobie prawo do wykorzystania prac konkursowych do celów naukowych i edukacyjnych oraz ich publikacji we fragmentach lub całości z zachowaniem praw autorskich.

§ 6. POSTANOWIENIA KOŃCOWE:

 

1. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w regulaminie konkursu, przy czym o ewentualnych zmianach poinformują wszystkich uczestników.

2.    Dane osobowe uczestników konkursu są chronione zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., nr 101, poz. 926 ze zmianami).

3.  Wszelkie informacje o konkursie oraz komunikaty komisji będą dostępne na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej oraz oddziałowym profilu na Facebook’u.

4.   W sprawach związanych z konkursem należy kontaktować się z dr. Tomaszem Osińskim (tel. 081-53-63-465 e-mail: tomasz.osinski@ipn.gov.pl).




                                               

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz