niedziela, 30 marca 2014

Obszar nr1 -ciekawe zajęcia edukacyjne

W ramach tego obszaru zostały przeprowadzone dwie lekcje wychowania fizycznego . Oto scenariusze tych zajęć i zdjęcia.

Scenariusz nr 1

Zajęcia wychowania fizycznego z dnia 14.03.2014r.kl:IIab chłopców –piłka nożna.


Scenariusz zajęć- piłka nożna

TEMAT:  Doskonalenie przyjęcia,prowadzenia i uderzenia piłki w grze szkolnej.



CELE LEKCJI:

W – wpływ gier i zabaw na rozwijanie zdolności taktycznych

U – doskonalenie przyjęcia, prowadzenia i uderzenia piłki wewnętrznym i zewnętrznym podbiciem, kształtowanie tzw. „czucia piłki”, różne formy rozwiązywania zadań  taktycznych w grze 4:4

S– kształtowanie szybkości i wytrzymałości

P – współdziałanie grupy w doskonaleniu umiejętności


  1. Przybory przyrządy: piłki nożne, tyczki, szarfy
  2. Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
  3. Czas trwania: 45’
  4. Prowadzący zajęcia: Elżbieta Mróz

Część toku
Tok
Treść
Uwagi     org – met.
Uwagi
I.
Moment organizacyjno porządkowy
















Ćw. rozgrzewające z piłkami




Zbiórka, powitanie, sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji


Swobodny trucht dookoła Sali gimnastycznej.
- w truchcie naprzemianstronne krążenia RR w przód i w tył
- w truchcie na sygnał prowadzącego skłon T w przód z pogłębieniem. Na sygnał powrót do truchtu.
- w truchcie dookoła sali, na sygnał przysiad i marsz drobnymi kroczkami do przodu, na sygnał przejście do truchtu.
- w truchcie dookoła Sali „zbieranie grzybów”

- w truchcie dookoła Sali na sygnał waga, raz na prawą raz na lewą nogę.

Ćw. w biegu:
- prowadzenie piłki dowolnym sposobem z jednoczesnym krążeniem RR w różnych płaszczyznach
- lekkie uderzenie piłki w przód, sliping A do piłki
- j/w sliping C do piłki
- przetoczenie piłki bokiem zew. Krawędzią podeszwy PN i LN
- przeskoki z naprzemiennym toczeniem piłki w przód

Ćw. w miejscu:
- dowolna żonglerka
- przeskoki obunóż w przód, w tył, w bok nad leżącą w miejscu piłką.
- postawa rozkroczna piłka w dłoniach; krążenia T
- p.w – j/w piłka między kolanami RR na biodrach krążenia bioder

Motywacja do zajęć
















dwuszereg




podział na dwie grupy


















Zmiana ćw. na sygnał prowadzącego



II.
Zabawa doskonaląca uderzenie wew. i zew. podbiciem













Gra szkolna
„Wybijanka” – grający dzielą się na dwie drużyny, jedna ustawia się w kole w rozsypce a druga na jego obwodzie. Ci na obwodzie podają sobie piłkę, dowolnym sposobem starając się trafić któregoś z zawodników w kole, uderzając piłkę wew. lub zew. podbiciem .
Trafiony wychodzi z koła, zabawa trwa do momentu trafienia wszystkich zawodników w kole, w tedy następuje zmiana ról.
„Żonglerka głową” – ćw. w parach odbijają piłkę głową między sobą jednocześnie licząc ilość odbić.







Gra 4:4  do otwartych bramek – zawodnicy atakują i bronią bramek o szerokości ok. 1,5m ustawionych wew. pola gry 5m od linii końcowych boiska do których można strzelać z obu stron.

Trafiony zawodnik pomaga w dostarczaniu piłek grającym na obwodzie koła












Prowadzący zwraca uwagę na prawidłowo przekazywaną pałeczkę






Drużyna oznaczona szarfami
Podział  grupy na dwa zespoły










Odległość ok. 1,5m
















Każda gra dwa mecze
III
Ćw. uspokajające i rozluźniające
„Żonglerka z liczeniem” – ćw. w parach, 1 – ka żongluje piłkę odczytuje liczbę palców u podniesionych dłoni 2 – ki. Po sygnale zmiana ról.

Zbiórka, omówienie zajęć, podanie wyników,pożegnanie
Żonglujący stara się by piłka nie upadła na podłogę



Rozsypka





dwuszereg







Scenariusz nr 2

Zajęcia wychowania fizycznego z dnia 24.03.2014r.-kl:Iab dziewcząt –piłka nożna.



Scenariusz zajęć z piłki  nożnej

TEMAT:. Uderzenia piłki nogą. Doskonalenie podstawowych elementów w grze.



CELE LEKCJI:

Umiejętności – prawidłowe wykonywanie podań i strzałów nogą, prowadzenie piłki

Motoryczność – kształtowanie szybkości, zwrotności, skoczności.

Wiadomości–  rodzaje podań i strzałów – wykorzystanie w grze;



Przybory przyrządy: piłki nożne, chorągiewki, znaczniki

Miejsce zajęć: sala gimnastyczna

Czas trwania: 45’

Prowadzący zajęcia:  Elżbieta Mróz



 Tok lekcyjny
Zadania szczegółowe
Metody                   i formy
Uwagi metodyczno-organizacyjne
Część wstępna



Przygotowanie do wysiłku
Zbiórka, powitanie, sprawdzenie obecności i przygotowania ćwiczących,
- przedstawienie celów lekcji,
- trucht dookoła sali, krążenia ramion, wieloskoki, skłony w przód, wyskoki z naśladowaniem piłki głową, skrętoskłony, podpory przodem i tyłem, bieg slalomem między maszerującymi ćwiczącymi, przebieżki.
Ćwiczenia rozciągające






Metoda
naśladowcza
ścisła












Część główna.
Doskona-lenie uderzeń nogą –gra szkolna.





Gra szkolna, doskonaląca wszystkie formy uderzeń piłki. Podział na drużyny, sędziowanie.

Metoda zadaniowa ścisła





.








Część
końcowa
Uspokojenie organiz-mu
Konkurs rzutów karnych. Każdy uczeń wykonuje po 1 strzale z rzutu karnego.
Zbiórka, przypomnienie celów lekcji i ocena  ich realizacji. Ocena aktywności i osiągnięć uczniów.
Pożegnanie

Metoda zadaniowa ścisła
















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz