czwartek, 28 lutego 2019


Rozstrzygnięcie konkursów
W grudniu został ogłoszony konkurs na ”Kartkę Bożonarodzenową”, natomiast w styczniu na "Kartkę Walentynkową". Uczniowie zgłosili do rywalizacji własnoręcznie wykonane prace. Komisja wyłoniła następujących zwycięzców:
"Kartka Bożonarodzeniowa"
I miejsce –Maciej Steczuk
II miejsce – Agata Domińczuk, Aleksandra Głowacka

"Kartka Walentynkowa"
I miejsce –Aleksandra Głowacka
II miejsce – Sandra Żabik
III miejsce – Julia Brzezowska, Agata Domińczuk

Gratulujemy.
Konkursy przeprowadziła p. A. Siudak.



środa, 27 lutego 2019


IV Regionalne Zawody Rowerowe na Trenażerach Multimedialnych
W sobotę, 9 lutego, w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Żółtańcach odbyły się IV Regionalne Zawody Rowerowe na Trenażerach Multimedialnych.  Kilkudziesięciu zawodników - 40 dziewczynek i kobiet oraz 71 chłopców i mężczyzn rywalizowało w kilku grupach wiekowych.  Najmłodsi (Dziewczynki, Dziewczynki Żak, Chłopcy, Chłopcy Żak) mieli do pokonania dystans 700 metrów, pozostali natomiast (Kobiety i Mężczyźni z różnych kategorii) trasę o długości 1,6 km. Mimo krótkiego dystansu była to trasa wymagająca dużego wysiłku ze względu na liczne wzniesienia. 
Zwycięzcy musieli wykazać się nie tylko dobrą kondycją, ale również odpowiednią techniką jazdy. Wszyscy zawodnicy, którzy w swoich grupach zajęli trzy pierwsze miejsca, otrzymali
z rąk wójta Gminy Chełm - Wiesława Kociuby medale, dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy ze swoją fotografią z udziału w zawodach. Organizatorami turnieju było Biuro Promocji Gminy Chełm, Grupa MTB Azart Peleton oraz Sklep Rowerowy Peleton. Poniżej podajemy wyniki naszych uczniów.
DZIEWCZYNKI
Miejsce
Imię
Nazwisko
Kategoria
Nr startowy
Czas
1
Julia
Fronc
K1
87
3,1
4
Julia
Brzezowska
K1
112
3,42




        W dniu 7 lutego 2019 roku Delegatura w Chełmie Kuratorium Oświaty w Lublinie we współpracy z Urzędem Miasta w Chełmie zorganizowała konferencję dla dyrektorów szkół, rodziców, doradców zawodowych i nauczycieli, którzy realizują doradztwo zawodowe w szkołach podstawowych, ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych objętych nadzorem Delegatury w Chełmie.Gospodarzami konferencji byli Pani Teresa Misiuk Lubelski Kurator Oświaty i Pan Jakub Banaszek Prezydent Miasta Chełm. Konferencję zaszczyciła swoją obecnością Pani Anna Zalewska Minister Edukacji Narodowej. Pani Minister w swoim wystąpieniu omówiła aktualne problemy oświatowe ze szczególnym zwróceniem uwagi na zmiany w szkolnictwie zawodowym.Konferencji towarzyszyła giełda chełmskich szkół zawodowych zorganizowana w Miejskiej Hali Sportowej w Chełmie przy współudziale Młodzieżowej Rady Miasta Chełm. Klasa III wzięła w niej udział spośród ponad dwóch tysięcy uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu Chełma i powiatu chełmskiego.Pani Minister Anna Zalewska po zakończonej konferencji zwiedziła ekspozycje przygotowane przez chełmskie szkoły zawodowe i zapoznała się z ich ofertą edukacyjną.




czwartek, 14 lutego 2019

Bezpieczne ferie




Jak co roku dzieci i młodzież szkolna przebywać będą na feriach zimowych.
W naszym województwie ferie zimowe trwać będą w okresie od 11 lutego do 24 lutego.
W ramach działań "Bezpieczne ferie" 8 lutego 2019r. gościliśmy w naszej szkole funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie, którzy przeprowadzili prelekcję mającą na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, korzystających z wypoczynku zimowego na terenie naszej gminy, powiatu. W trakcie spotkania przedstawiono zagrożenia występujące w okresie zimowym w pobliskich miejscowościach.
Najważniejsza profilaktyka
Jak co roku większość dzieci pozostanie w miejscu swojego zamieszkania, gdzie ich bezpieczeństwo może być zagrożone z uwagi na niedostateczną opiekę ze strony rodziców, nadmiar wolnego czasu, lekkomyślność, brawurę i nudę. Biorąc pod uwagę konieczność minimalizowania zagrożeń i przeciwdziałania wszelkim zjawiskom negatywnie oddziaływującym na dzieci i młodzież, wzorem lat ubiegłych podejmujemy działania profilaktyczne, ze szczególnym nasileniem w okresie trwania ferii.
Bezpiecznie w podróży
W większości przypadków osoby udające się na wypoczynek korzystać będą z indywidualnych środków transportu. Jednakże dzieci i młodzież przewożona będzie również do miejsc wypoczynku w sposób zorganizowany autobusami. Największego natężenia ruchu pojazdów spodziewać się można na drogach stanowiących główne ciągi komunikacyjne województwa. Ważnym elementem bezpieczeństwa w podróży, w szczególności samochodami osobowymi będzie prawidłowe przewożenie bagażu i sprzętu narciarskiego, które powinny być odpowiednio rozmieszczone i zabezpieczone.

W terenie
Szczególna uwaga zostanie skierowana na osoby niepełnoletnie pod kątem zapobiegania ich demoralizacji, zapobiegania popełnianiu przez nieletnich czynów zabronionych i karalnych, spożywania przez nie alkoholu, palenia papierosów i zażywania innych substancji niedozwolonych.
Zwiększoną kontrolą objęte zostaną miejsca gromadzenia się młodzieży, obiekty wypoczynku dzieci i młodzieży, miejsca, gdzie młodzież może korzystać z tzw. dzikich i niestrzeżonych lodowisk powstałych na naturalnych i sztucznych zbiornikach wodnych.

Nie bądźmy obojętni
Z uwagi na zapowiedź niskich temperatur i zagrożenie z tym związane dla bezpieczeństwa
i zdrowia, uprasza się wszystkich o zachowanie zdrowego rozsądku podczas pobytu na świeżym powietrzu, stosowny ubiór do warunków pogodowych i wskazań temperatury. Osoby starsze, jeśli nie muszą, najlepiej, aby pozostały w tych dniach w domu i nie narażały siebie i swoich bliskich na niepotrzebne problemy związane z troską o ich bezpieczeństwo. Wszystkich mieszkańców prosimy o zwracanie uwagi na inne osoby, zwłaszcza bezdomne, nieporadne życiowo, schorowane, wymagające dodatkowej pomocy i opieki. Jeśli zauważysz takie osoby, zgłoś niepokojącą sytuację z ich udziałem celem udzielenia im właściwej pomocy i zapewnienia opieki.
Nie bądźmy obojętni na los innych. Każde zgłoszenie o siedzącym czy leżącym na mrozie człowieku może zapobiec tragedii. Informacje można przekazywać na numer alarmowy 997 lub 112.

Bawmy się, ale rozsądnie
Pamiętajmy o bezpieczeństwie podczas zabaw na powietrzu.
Zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach oraz inne szaleństwa na śniegu mogą sprawić wiele radości i wzmocnić naszą kondycję fizyczną.
Pamiętaj jednak, że podstawą, jak zwykle, jest zdrowy rozsądek i ostrożność!
1.     
Wychodząc bawić się na powietrze, ubieraj się stosownie do pogody, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu. Idąc na górkę, czy dłuższy spacer
w zimowej aurze warto się zaopatrzyć w ciepły napój w termosie;
2.      Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pamiętaj, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc zachowaj szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni;
3.      Najlepiej przed rozpoczęciem zabawy na górce obejrzyj trasę zjazdu, usuń z niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie, gałęzie drzew;
Dostosuj się do kierunku ruchu obowiązującego na trasie zjazdu, nie przechodź
w poprzek toru;
4.      Ważny dla Twojego bezpieczeństwa jest też stan techniczny sanek, czy innych przedmiotów, na których zjeżdżasz. Złamane szczebelki, wystające śruby lub gwoździe to poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy;
5.      Nie ślizgaj się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych osób;
6.      Pamiętaj, że zagrożenie dla zdrowia, a nawet Twojego życia, stanowią zwisające
z balkonów i dachów masywne sople lodu. W takim przypadku zrezygnuj z zabawy
w tym miejscu, powiadom o sytuacji osoby dorosłe lub Straż Pożarną, która usunie niebezpieczeństwo;
7.      Nie rzucaj w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego;
8.      Nie rzucaj w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami
w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała;
9.      Korzystaj wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie tylko gruby lód może w każdej chwili załamać się pod Twoim ciężarem;
10.  Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych, sanki łącz grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy;
11.  Nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie;
12.  Podczas zabaw na śniegu i lodowisku pilnuj swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddaj do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie.

Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą Ci cieszyć się zimową aurą oraz spędzić ferie zimowe bezpiecznie.
           



piątek, 8 lutego 2019

Dzień Bezpiecznego Internetu 2019 – Działajmy razem!

5 lutego, 15. raz w Polsce obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI).
W naszej szkole – Gimnazjum Publicznym w Żmudzi działania związane z DBI zostały zaplanowane przez panią dyrektor Kazimierę Ciupa na 8 lutego. W tym dniu zostały przeprowadzone zajęcia metodą warsztatową przez panią Barbarę Brzezowską-Lubawską, koordynatora IT.
Tego dnia odbyło się również rozstrzygnięcie szkolnego konkursu na wykonanie prezentacji multimedialnej o tematyce bezpieczeństwa w sieci.




niedziela, 3 lutego 2019


Dnia 31.01.2019r. w Gimnazjum Publicznym w Żmudzi odbyło się zebranie rodziców, w którym uczestniczył funkcjonariusz Komisariatu Policji w Żmudzi sierż. szt. Paweł Stańkowski. Funkcjonariusz przeprowadził pogadankę profilaktyczną na temat bezpieczeństwa uczniów w okresie zimowym, a w szczególności w czasie ferii zimowych oraz podczas spędzania czasu wolnego przez uczniów.

W trakcie spotkania przedstawiono zagrożenia występujące w okresie zimowym w pobliskich miejscowościach m.in. wchodzenie na lód w miejscach niedozwolonych tj. akweny wodne
i rzeki. Omówiono bezpiecznego korzystania z lodowisk i ślizgawek, oraz zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Mundurowy poinformował rodziców, aby zwracali uwagę na wykorzystywanie przez dzieci wizerunków innych osób bez zgody, przedstawiając przepisy prawne. Wyjaśnił również na czym polega zjawisko
cyberprzemocy oraz sekstingu.

Prelekcje były skierowane do rodziców uczniów klasy gimnazjalnej, którzy wkrótce będą wkraczać w pełny zagrożeń świat dorosłych.





Akcja profilaktyczna


Dnia 17.12.2018 r. w Gimnazjum Publicznym w Żmudzi odbyła się akcja profilaktyczna  z udziałem psa   o specjalności narkotycznej, mająca na celu sprawdzenie placówki i społeczności szkolnej pod kątem posiadania narkotyków.
Działanie zostało wykonane w obecności Pani Dyrektor Kazimiery Ciupa i pedagoga szkolnego Pani Katarzyny Grabowskiej przez funkcjonariusza Straży Granicznej z Dorohuska mł. chor. SG Artur Harmata. W wyniku kontroli pies nie znalazł substancji o charakterze narkotycznym.