wtorek, 28 listopada 2017

„ Ciasteczka z życzliwym słowem”

    Od piątku – 24.11.2017r przez kilka kolejnych dni ( do 30. 11. 2017r.) w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Żmudzi trwa akcja pod hasłem „ Ciasteczka z życzliwym słowem”. Odbywa się ona w ramach Tygodnia Życzliwości i polega na częstowaniu uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły ciastkami, przygotowanymi przez poszczególne klasy. Każda osoba otrzymuje również karteczkę z miłym, życzliwym słowem.
Nad przebiegiem tej akcji czuwają wychowawcy klas

poniedziałek, 27 listopada 2017

Kartki Bożonarodzeniowe


             Dnia 27.11.2017r. odbyły się nietypowe zajęcia plastyczne, na których uczniowie wykonywali kartki świąteczne. Uczniowie klas młodszych pracowali pod czujnym okiem i z pomocą uczniów klas starszych. Celem tego typu zajęć było uczenie współpracy nie tylko w grupie rówieśniczej lecz też z kolegami młodszymi i starszymi. Uczniowie poprzez wspólną pracę poznawali się wzajemnie, uczyli się szacunku, cierpliwości, słuchania i wykorzystywania pomysłów innych przy tworzeniu wspólnego dzieła.
          Efektem pracy były piękne kartki świąteczne, które zostaną wysłane do instytucji współpracujących ze szkołą oraz przekazane do Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia. Opisane zajęcia przygotowały p. Alicja Siudak i p. Dorota Ostrowska a nad ich przebiegiem czuwała p. Dorota Cymborska.



niedziela, 26 listopada 2017

Wizyta uczniów w ŚDS "Wrzos" w ramach Tygodnia Życzliwości

         Dnia 24.11.2017r. uczniowie ze szkoły podstawowej i gimnazjum odwiedzili podopiecznych ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Wrzos” w Wólce Leszczańskiej. Z klasy IVa pojechał Łukasz Mikoś, z klasy IVb – Mateusz Domińczuk, zkl. V – Miłosz Domińczuk, z kl. VI – Amelka Kokot i Przemyslaw Kogut, z kl. VII – Michał Burak, z kl. II gimnazjum – Natalia Tates i z kl. III – Anielka Marnik i Igor Stempkowski.
       Wyjazd zorganizowały panie Alicja Siudak i Dorota Ostrowska w ramach Tygodnia Życzliwości. Miał na celu kształtowanie postawy empatii wśród młodzieży oraz okazywanie życzliwości wobec osób starszych. Zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci przez panią kierownik Ewę Wrońską, pracowników a także przez samych podopiecznych. Na początku Igor Stęmpkowski w imieniu nauczycieli i uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum złożył wszystkim świąteczne życzenia wręczając wykonaną przez młodzież kartkę bożonarodzeniową. Spotkanie przebiegało w niezwykle ciepłej, rodzinnej atmosferze. Rozpoczęło się słodkim poczęstunkiem. Poproszono uczniów aby poczęstowali podopiecznych pączkami przygotowanymi przez pracowników domu i ciastem, które przywieźliśmy ze sobą. Młodzież z życzliwością i dużym zaangażowaniem przystąpiła do pracy. Każdy wiedział co należy robić. Z wielką troską podchodzili do pensjonariuszy i częstowali smakołykami oraz herbatą. Nawiązywali krótkie rozmowy. W dalszej części spotkania uczniowie wspólnie z mieszkańcami domu wykonywali różnorodne prace plastyczne. Łukasz, Michał, Przemek i Natalia zrobili z włóczki, a następnie ozdobili, piękne choinki. Miłosz i Amelka z zapałem pracowali przy muchomorkach tworząc przepiękny leśny stroik. Amelkę dodatkowo zafascynowało szycie na maszynie. Mateusz uczył się trudnej sztuki składania koszyczków z małych kawałków gazet złożonych w specjalny sposób. Igor i Anielka zajęli się komponowaniem kartki świątecznej z gotowych motywów świątecznych wyciśniętych w specjalnej „maszynie” o tajemniczej nazwie Big Shot. Urządzenie to szczególnie zainteresowało panią Alę, która dokładnie poznała możliwości i zasady jego działania. Czas minął szybko i musieliśmy wracać do szkoły. Zapewne wszyscy zapamiętamy to spotkanie i niezwykłą atmosferę jaka panuje w tym domu.




piątek, 24 listopada 2017

Gminne Mistrzostwa Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Publicznego w Żmudzi na Trenażerach Multimedialnych


Dnia 23 listopada 2017r. w Sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Publicznego w Żmudzi odbyły się Gminne Mistrzostwa Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Publicznego w Żmudzi na Trenażerach Multimedialnych. Organizatorami tego wydarzenia byli: AZART grupa Peleton Chełm, Urząd Gminy Żmudź, Szkoła Podstawowa w Żmudzi oraz Gimnazjum Publiczne w Żmudzi. Patronat medialny nad zawodami objął tygodnik lokalny ,,Nowy Tydzień”.
128 zawodników rowerowej przygody startowało w pięciu kategoriach wiekowych.               
 W kategorii dziewcząt i chłopców od klas 0-VII szkoły podstawowej i II-III klas gimnazjum. Z klas szkoły podstawowej wystartowało 107 uczniów oraz z gimnazjum 21 uczniów.
Najmłodsi wielbiciele jazdy na dwóch kółkach mieli do pokonania trasę bardziej płaską, natomiast młodzież starsza jechała po bardziej górskich terenach. Były to trasy multimedialne za które była odpowiedzialna grupa AZART Peleton Chełm, którą kieruje Pan Wiesław Wójtowicz ze sklepu rowerowego Peleton Chełm. Inicjatorem przedsięwzięcia był nauczyciel wychowania fizycznego Elżbieta Mróz. Uczniowie wyrazili chęć udziału w kolejnych zawodach rowerowych.
Wyniki w poszczególnych kategoriach wiekowych:
1.      Klasy O-I szkoły podstawowej dziewcząt:
I miejsce -Julia Janysz
II miejsce - Zuzanna Fronc
III miejsce – Nikola Blacha

2.      Klasy O-I szkoły podstawowej chłopców:
I miejsce –Dawid Raczkiewicz
II miejsce – Krzysztof Kos
III miejsce – Patryk Bogucki

3.      Klasy II-III szkoły podstawowej dziewcząt:
I miejsce –Miranda Wereszczyńska
II miejsce – Anastazja Witamborska
III miejsce – Ines Uraziuk

4.      Klasy II-III szkoły podstawowej chłopców:
I miejsce –Marcel Ufnal
II miejsce – Szymon Niegoda
III miejsce – Kuba Pieczykolan
5.      Klasy IV-V szkoły podstawowej dziewcząt:
I miejsce –Edyta Prus
II miejsce – Ewa Ostasz
III miejsce – Martyna Domańska

6.      Klasy IV-V szkoły podstawowej chłopców:
I miejsce –Mateusz Rakowiecki
II miejsce – Łukasz Mikoś
III miejsce – Grzegorz Tatys

7.      Klasy VI-VII szkoły podstawowej dziewcząt:
I miejsce –Martyna Saczuk
II miejsce – Amelia Kokot
III miejsce – Kinga Woźnyj

8.      Klasy VI-VII szkoły podstawowej chłopców:
I miejsce –Oskar Radziewicz
II miejsce – Michał Burak
III miejsce – Bartosz Domińczuk

9.      Klasy II-III gimnazjum publicznego dziewcząt:
I miejsce -Julia Brzezowska
II miejsce – Michalina Wawrzyk
III miejsce – Natalia Czapka

10.  Klasy II-III gimnazjum publicznego chłopców:
I miejsce –Maciej Lewandowski
II miejsce – Mateusz Seniuk
III miejsce – Łukasz Frelas






TYDZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI


HARMONOGRAM DZIAŁAŃ
SZKOŁA PODSTAWOWA I GIMNAZJUM PUBLICZNE

poniedziałek, 20 listopada 2017

"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”


           Gimnazjum Publiczne w Żmudzi przyłączyło się do wspólnego świętowania obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Każdego roku uczniowie naszej szkoły są zapoznawani z prawami i obowiązkami ucznia. Postanowiliśmy odpowiedzieć na apel Rzecznika Praw Dziecka i właśnie 20 listopada 2017 roku głośniej niż zwykle przypomnieć, że dzieci maja swoje prawa i należy ich zawsze przestrzegać.
W tym roku przypadła 28 rocznica uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych Konwencji Praw Dziecka, której Polska była inicjatorem i współtwórcą. Uczniowie naszej szkoły postanowili przemówić w imieniu wszystkich dzieci na całym świecie o tym, że każde z nich ma prawo do własnego zdania, zabawy, nauki, równości, swobody, kochania… . Uczniowie przygotowali apel pt. „ Mamy swoje prawa”.  Wszyscy z zaciekawieniem obejrzeli filmiki ze scenkami  mówiącymi o prawach i obowiązkach każdego małego i dużego człowieka. Szkolny konkurs : „ Jaka to melodia”, karaoke oraz własnoręcznie wykonana fotobudka wprawiły naszą szkolną społeczność w doskonały humor.  Nasi gimnazjaliści ubrani w piżamy lub dresy relaksowali się w specjalnie przeznaczonej do tego strefie. Do zabawy przyłączyli się także nasza Pani Dyrektor Kazimiera Ciupa i nauczyciele. Na zakończenie naszych uroczystości zorganizowany został : „ Mannequin Challenge”. Zapraszamy do obejrzenia filmików oraz zdjęć z tego radosnego  dnia.  W przygotowanie imprezy ogromnie zaangażowała się nasza uczennica Kasia Gilewicz oraz uczniowie , którzy także włączyli się w pomoc przy organizacji : Agnieszka Ostaszewska, Jakub Ciupa, Agata Noga oraz Karolina Choińska .

                                                                                             Małgorzata Olszewska

Opiekun Su Gimnazjum Publicznego w Żmudzi






czwartek, 16 listopada 2017

DZIEŃ DAWCY W GIMNAZJUM


Dnia 16 listopada 2017 roku w Gimnazjum Publicznym w Żmudzi miało miejsce podsumowanie działań projektu pn.       # Komórkomania.

 Celem projektu było zorganizowanie i przeprowadzenie kampanii edukacyjno-informacyjnej w szkole jak i na terenie Żmudzi, dotyczącej szpiku kostnego i chorób z tym związanych. W ramach działań projektowych została nawiązana współpraca z Fundacją DKMS, która jest największym ośrodkiem Dawców szpiku i komórek macierzystych w naszym kraju. Misją fundacji jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie, potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Działając jako wolontariusze Fundacji DKMS, uczniowie naszej szkoły przeprowadzili w tym dniu akcję rejestracji potencjalnych Dawców szpiku oraz zbiórki publicznej do puszki przesłanej przez Fundację DKMS.                                        
Koordynatorem projektu w szkole była pani Kazimiera Ciupa, którą w tym dniu w działaniach wsparły  - pani Dorota Ostrowska  z SP w Żmudzi oraz pani pedagog – Katarzyna Grabowska.



Sukcesy uczennic w XVI Przeglądzie Pieśni Legionowej

Dnia 14 listopada 2017 r. odbył się XVI Przegląd Pieśni Legionowej. Sandra Pominkiewicz (kl. II) zdobyła II miejsce, a Martyna Pieczykolan (kl.II) wyróżnienie w kategorii soliści szkoły ponadpodstawowe. Zespół z naszego gimnazjum w składzie: Katarzyna Gilewicz, Agnieszka Ostaszewska, Sandra Pominkiewicz, Martyna Pieczykolan, Julia Nowosad, Aleksandra Głowacka, Agata Domińczuk, Klaudia Łaszkiewcz i Natalia Tates wyśpiewał II miejsce w kategorii zespoły. Do konkursu uczennice przygotowała p. A. Siudak.
Serdecznie gratulujemy.




Święto Niepodległości

OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

Dnia 11 listopada 2017 r. uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Żmudzi włączyli się w gminne obchody Święta Niepodległości, uczestnicząc we mszy św. w intencji Ojczyzny. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele samorządu gminnego, radny powiatu chełmskiego z terenu gminy Żmudź, przedstawiciele miejscowych jednostek straży pożarnej oraz poczty sztandarowe. W kościele byli również harcerze z naszej szkoły, którzy zaśpiewali pieśń pt. "Modlitwa harcerzy".
Po uroczystej mszy młodzież szkolna zaprezentowała montaż słowno – muzyczny pod hasłem "Opowiedz nam historio...". Przedstawiła w nim losy Polaków walczących o niepodległą Polskę.
W akademii udział wzięli : Oliwia Makowska, Marika Małdachowska, Julia Kamińska, Amelia Kokot, Amelia Bystra, Oskar Radziewicz, Agnieszka Kamińska, Klaudia Żrubek, Aleksandra Janysz, Michalina Wawrzyk, Julia Brzezowska, Maciej Steczuk, Mateusz Kawka.
Uroczystość dopełniły pieśni o treści patriotycznej w pięknym wykonaniu solistów oraz chórku w składzie: A. Domińczuk, A. Głowacka, Julia Nowosad, Julia Fronc, Natalia Tates, A. Ostaszewska, K. Gilewicz, S. Pominkiewicz, M. Pieczykolan, K. Łaszczuk, A. Bystra. Daria Pieczykolan, Julia Kamińska, Emilia Wrońska wykonały pieśń Jana Pietrzaka "Taki kraj". Swym śpiewem zachwyciły również Martyna Pieczykolan i Sandra Pominkiewicz, które zaprezentowały pieśni "Biały krzyż " i "Rozkwitały pąki białych róż". Na uwagę zasługuje też piękne wykonanie pieśni "Wojenko, wojenko" przez Amelię Bystrą. Akademię zakończono wspólnym odśpiewaniem pieśni "Ojczyzna". Wykonawcom towarzyszył akompaniament gitarowy Jarosława Burecia i Arkadiusza Cichosza. W przygotowanie uroczystości zaangażowane były: p. Anna Grabowska, p. Dorota Ostrowska oraz p. Alicja Siudak. Dnia 13 listopada akademia została zaprezentowana społeczności szkolnej.

                                


wtorek, 14 listopada 2017

11 LISTOPADA

Polska obchodzi dziś 99-lecie odzyskania niepodległości. 11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, Polacy odzyskali prawo do samostanowienia i zrzucili jarzma rosyjskie, niemieckie i austryjackie. Z tej okazji harcerze z Gimnazjum Publicznego  oraz Szkoły Podstawowej w Żmudzi celebrowali Narodowe Święto Niepodległości, uczestnicząc we Mszy św. w intencji Ojczyzny w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Żmudzi o godzinie 9:00. Drużyna Harcerska na zakończenie mszy odśpiewała „Modlitwę harcerską”. Później wraz z panią dyrektor Gimnazjum Publicznego Kazimierą Ciupą i panią dyrektor Szkoły Podstawowej Haliną Steczuk nastąpiło złożenie hołdu przy Kopcu ku czci marszałka Polski - Józefa Klemensa Piłsudskiego w Wołkowianach oraz przy Pomniku Niepodległości w Klesztowie. W uroczystości brali udział: Katarzyna Gilewicz, Sandra Pominkiewicz, Maciej Steczuk, Mateusz Kawka, Martyna Grabowska, Magda Jabłońska, Kinga Woźnyj, Zofia Białowąs, Rafał Borucki, Oliwia Makowska, Marika Małdachowska, Natalia Mikoś, Daria Pieczykolan, Aleksandra Janysz, Amelia Kokot pod opieką druhny drużynowej Katarzyny Grabowskiej. 

niedziela, 12 listopada 2017

Znalezione obrazy dla zapytania dkms

INFORMUJEMY , ŻE DNIA 16.11.2017ROKU W GODZINACH
OD 12 DO 15
W GIMNAZJUM PUBLICZNYM W ŻMUDZI  W RAMACH WSPÓŁPRACY Z FUNDACJĄ DKMS, BĘDZIE MIAŁA MIEJSCE AKCJA POD NAZWĄ -  DZIEŃ DAWCY

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH, KTÓRZY ZECHCĄ ZAREJESTROWAĆ SIĘ W BAZIE DKMS I ZOSTAĆ POTENCJALNYM DAWCĄ KOMÓREK MACIERZYSTYCH.


WOLONTARIUSZE

GIMNAZJUM PUBLICZNEGO W ŻMUDZI






     KAMPANIA INFORMACYJNA DLA NAJMŁODSZYCH

"Pomożesz? Bo możesz-masz to w genach!"




W dniach 8-9 listopada 2017 roku w Szkole Podstawowej w Żmudzi miało miejsce ważne wydarzenie. W ramach współpracy z fundacją DKMS Wolontariusze z Gimnazjum Publicznego w Żmudzi waz z koordynatorem akcji p.n. # komórkomania panią Kazimierą Ciupa prowadzili zajęcia edukacyjne dla uczniów 0 – 3 w zakresie możliwości pozyskiwania dawców do przeszczepu szpiku kostnego. Wolontariusze zaprezentowali bajkę o Krwinku, rozdali karty do kolorowania o w/w tematyce oraz wręczali dla super bohaterów z poszczególnych klas baloniki i chorągiewki z logo DKMS – zostań dawcą. Dla wszystkich była to cenna lekcja edukacyjno-informacyjna.




ZEBRANIA Z RODZICAMI

Zebrania z Rodzicami odbędą się w środę - 15 listopada 
kl. II godz. 13.30
kl. III godz. 14.10

Zapraszamy

środa, 8 listopada 2017

                         Znalezione obrazy dla zapytania 11 listopada

Dnia 13.11.2017 r. w Szkole Podstawowej i Gimnazjum Publicznym w Żmudzi odbędzie uroczysta akademia z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. 
Obowiązuje strój galowy.

„Mediacje rówieśnicze, jako metoda wychowawcza”


W dniu 6 listopada odbyło się spotkanie z mediatorem dla uczniów gimnazjum zachęcające do udziału w programie Krajowej Izby Mediatorów i Arbitrów Delegatura w Lublinie pt. „Mediacje rówieśnicze, jako metoda wychowawcza”. Głównym celem programu jest przeciwdziałanie agresji i innym patologicznym zachowaniom młodzieży w szkole, a w szczególności promocja rozwiązywania konfliktów i sporów rówieśniczych bez przemocy oraz podniesienie kultury prawnej w szkołach poprzez propagowanie idei sprawiedliwości naprawczej oraz uczenie dzieci i młodzieży, że każdy konflikt można rozwiązać poprzez dialog prowadzący do porozumienia.
W ostatnich latach szczególną nadzieję wiąże się z rozpowszechnieniem idei mediacji rówieśniczych. Rolę mediatorów pełnią w szkołach uczniowie-wolontariusze, odpowiednio przeszkoleni w zakresie technik komunikacyjnych i mediacyjnych. Do programu włącza się całe środowisko szkolne. Nasze gimnazjum zadeklarowało chęć współpracy z Krajową Izbą Mediatorów i Arbitrów Delegatura w Lublinie.
 


niedziela, 5 listopada 2017

Sukces uczennic w V Powiatowym Festiwalu Piosenki Angielskiej

Dnia 26 października 2017r.  w  Szkole Podstawowej w Żmudzi odbył się V Powiatowy Festiwal Piosenki Angielskiej. Nasze gimnazjum reprezentowały Sandra Pominkiewicz oraz Martyna Pieczykolan . Uczennice klasy II otrzymały wyróżnienie w kategorii duety/zespoły  gimnazjum, natomiast Sandra zajęła III miejsce w kategorii soliści gimnazjum. Gratulujemy dotychczasowych i życzymy dalszych sukcesów. Uczennice do konkursu przygotowała pani Małgorzata Olszewska.


Spotkanie ze sztuką sakralną

 Dnia 30 października 2017 roku odbyło się spotkanie w ramach programu "Oblicza Dialogu", którego tegoroczne hasło brzmi: "W sferze sacrum. Rola sztuki religijnej w kulturze". Gościem spotkania był o. Jarosław Kędzia ze zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.     Na wstępie misjonarz przedstawił krótki rys historyczny Kościoła unickiego na terenie Gminy Żmudź.
     W Kościele obrządku wschodniego, jakim jest Kościół unicki, szczególne miejsce zajmuje kult ikony. Na spotkaniu uczniowie kl. II Gimnazjum Publicznego oraz kl.VI i VII Szkoły Podstawowej w Żmudzi poznali podstawy warsztatu ikonopisarskiego, elementy pozłotnictwa, w jaki sposób przygotować podobrazia, zrobić szkic, dobrać farbę. Dowiedzieli się, czym jest ikona jako obraz sakralny. Dla wszystkich uczestników było to pierwsze zetknięcie z techniką ikonopisania. Misjonarz zaznaczył, że ikona jest dziełem modlitwy i uczy cierpliwości. Zaprosił uczniów do pisania ikon. Młodzież podziękowała prowadzącemu za udział w naszym projekcie wręczając mu wykonany przez siebie witraż św. Patryka. Spotkanie zorganizowała p. Renata Domińczuk we współpracy z p. Anną Grabowską, Dorotą Ostrowską i Marią Słoniec.



piątek, 3 listopada 2017

Dni Ciszy i Spokoju

Znalezione obrazy dla zapytania cisza rysunek
Zawrotne tempo życia, nieustanny pośpiech, pęd do nie zawsze właściwie pojętego sukcesu, powodują, że zarówno dorośli, jak i dzieci żyją w ciągłym stresie. Nie sposób wychować młodego pokolenia w należytej kondycji psychicznej i dobrym samopoczuciu bez troski o ich zdrowie. 
 
Znalezione obrazy dla zapytania cisza rysunek

Co zrobić, aby w szkolnych murach poczuć się wyjątkowo? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Otóż wystarczy zachowywać się odrobinę…ciszej. Celem Dni Ciszy i Spokoju jest uświadomienie uczniom i pracownikom że „w ciszy każdego usłyszysz”, a hałas wcale nie jest sprzymierzeńcem naszych organizmów. Cisza, pomaga skupić się oraz regeneruje system nerwowy.
W związku z nadchodzącymi świętami listopadowymi 30 i 31 października 2017 r. w Szkole Podstawowej oraz w Gimnazjum Publicznym obchodziliśmy Dni Ciszy i Spokoju.
Samorząd Uczniowski zaapelował o zachowanie ciszy i spokoju. Poniedziałkową i wtorkową akcję nadzorowali strażnicy ciszy, czyli przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz samorządy klasowe, którzy przypominali o zasadach panujących na poszczególnych piętrach. Udzielono kilku upomnień w postaci emotikonek. Wszyscy przebywający w szkole proszeni byli o wykorzystywanie w komunikacji jedynie różne formy języka niewerbalnego, m.in. elementy języka migowego, liściki, czy mimikę.

 Warto było wykorzystać te dni do zadumy i refleksji nad życiem i śmiercią. Wyciszenie się, zatrzymanie na chwilę i wspomnienie o bliskich, których już z nami nie ma jest niezwykle potrzebne. W ten sposób pragniemy zwrócić uwagę na niepotrzebny hałas podczas przerw, uczyć higieny, dbałości o zdrowie. Chcemy pokazać, że by być wysłuchanym, nie trzeba krzyczeć, wystarczy mówić. Na pewno były to dni inne od zwykłych dni w szkole. Wzbogacił uczniów o refleksję, że cisza i spokój jest też potrzebny naszemu organizmowi.